Guarana – owocowa koleżanka yerba mate

Są piękne, smaczne, legendarne, dają mocnego kopa i pochodzą z Ameryki Południowej. Guarana i yerba mate to dwie cudowne rośliny. A romans ostrokrzewu z owocem daje smak jeszcze piękniejszy i jeszcze mocniejsze pobudzenie. Wiele marek yerba mate ma w swojej ofercie kompozycje z guaraną. Ze względu na działanie, są one rozchwytywane i coraz popularniejsze. Poznajmy więc dokładniej towarzyszkę ostrokrzewu.

Co to jest guarana?

A na imię jej było… Paulinia!!! Paulinia guarana zwana jest inaczej ciernioplątem lub osmętą. Nie dziwimy się, że najpowszechniejsza jest nazwa najlepiej brzmiąca. Roślina naturalnie występuje w Brazylii, w dorzeczu Amazonki i Rio Pará. Wysuszone i zmielone listki oraz gałązki? Nie do końca, nie tak szybko. Proces powstawania mate jest długotrwały, podzielony na co najmniej kilka faz.

Jak powstaje yerba mate?

Wysuszone i zmielone listki oraz gałązki? Nie do końca, nie tak szybko. Proces powstawania mate jest długotrwały, podzielony na co najmniej kilka faz. Yerba jest efektem pracy wielu ludzi i maszyn. Starannego doboru w poszczególnych procesach produkcji i restrykcyjnego sposobu magazynowania. Każdy producent ma własne techniki. I to czuć. Niby ta sama roślina, jednak smaków tak wiele.

Nim ostrokrzew paragwajski trafi na plantację, dojrzewa w szklarni. Specjalnie wyselekcjonowane nasiona kiełkują i wzrastają tam nawet do 8 miesięcy. Gdy już wyrosną, są przenoszone na pole lub las. Rozrastają się od 2 do 5 lat przed pierwszymi zbiorami. Zbiory odbywają się między majem a październikiem, kiedy rośliny mają okres szybkiego wzrostu i wypuszczają liście.

Pachamama – kogo czci się w Ameryce Południowej?

Jeśli interesujesz się kulturą Ameryki Południowej, z pewnością nie raz słyszałeś to imię. Kult Pachamamy rozpoczął się tysiące lat temu, a jednak wciąż trwa. Setki ludzi wierzą, że to właśnie ona odpowiada za porządek świata. Dziś opowiemy Wam o niej coś więcej. Zapraszamy!

Kim jest Pachamama?

Pachamama to imię tłumaczone z języków keczua oraz ajmara jako „Matka Ziemia”, „Matka Świata” lub „Matka Natura”. Pachamamę czcili już Inkowie zamieszkujący okolice Andów - była ona jednym z ważniejszych bóstw w Państwie Inków. Wierzono, że jest ona źródłem ziemi i wody, a także słońca i księżyca, a przede wszystkim samodzielny byt warunkujący życie na ziemi.

Odkrywcy yerba mate – kim są Guarani?

Wiele rodzin pod jednym wielkim dachem, uprawy roślin, polowania i zmiana miejsca zamieszkania co kilka lat. Tak przez wieki wyglądało życie plemienia. To im legendarne boginie miały pokazać yerba mate. Również oni jako pierwsi mieli używać stevii jako słodzika. Poznajmy południowoamerykańskich odkrywców – plemię Guarani.

Lud pierwotnie wywodził się ze środkowej Amazonii, którą opuścił około 200 roku p.n.e. Na samym początku współistniał razem z innym plemieniem. Według legendy było dwóch braci – Tupi i Guarani, którzy żyli w zgodzie. Ich żony pokłóciły się jednak o kolorową papugę. Po awanturze młodszy Guarani wraz z rodziną opuścił Amazonię. Plemię rozprzestrzeniło się na inne obszary. Obecnie największa populacja żyje na terenie Paragwaju.

Mniejsze grupy znalazły swoje miejsce w Argentynie, Boliwii i w Brazylii.

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.