Napara yerba mate w naczyniu Palo Santo

Często pytacie nas, jaka jest optymalna dzienna dawka yerba mate i ile można jej wypić, by nie przesadzić. Niestety, odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Istnieje bowiem sporo warunkujących ją czynników, a najistotniejszy z nich to indywidualne predyspozycje każdego i każdej z nas.

Yerba mate – ile razy dziennie możemy ją pić?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, każdy organizm może reagować na kofeinę inaczej, a co za tym idzie, tolerować ją w większych lub mniejszych stężeniach. Choć yerba mate to nie wypłukuje magnezu jak kawa, pamiętajmy, że jej przedawkowanie również może wywołać niepożądane konsekwencje. Ile yerby pić, by naturalnego pobudzenia nie zakłóciło pogarszające się samopoczucie?

Osoby, które dopiero zaczynają przygodę z yerba mate będą bardziej podatne na jej działanie. Nawet, jeżeli dotychczas suplementowały kofeinę pijąc kawę lub napoje energetyczne. Optymalną dawką dla początkujących będzie naszym zdaniem jedna porcja yerby, najlepiej podana nie później niż w południe. Mamy tu na myśli pojedyncze zasypanie naczynka (mniej więcej do połowy jego objętości). W zależności od rodzaju i jakości suszu, można oczywiście pozwolić sobie na kilka dolewek wody. Yerba mate stosunkowo długo uwalnia swoje właściwości. Pozbycie się fusów po jednym zalaniu będzie zwykłym marnotrawstwem! Dla doświadczonego mateisty 2-3 porcje yerba mate dziennie nie powinny być czymś nadzwyczajnym. Oczywiście zawsze potrzebne jest zachowanie umiaru. Nie zmuszajmy się do picia naparu za wszelką cenę i nie zważając na ewentualne konsekwencje. Przecież wszystko jest dla ludzi, ale w odpowiednich ilościach.

Przeciwwskazania. Kto nie powinien pić yerba mate?

Jak powszechnie wiadomo, produkty zawierające kofeinę nie będą odpowiednie dla wszystkich. Z całą pewnością z yerba mate powinny zrezygnować kobiety w ciąży. Na ogół nie powinno się podawać jej również dzieciom. Co z osobami zmagającymi się z nadciśnieniem? Tu wskazana jest ostrożność. Nie znaczy to jednak, że muszą one zupełnie zrezygnować z naparu. Według większości lekarzy skoki ciśnienia wywołuje przede wszystkim nagłe dostarczanie zbyt dużych dawek kofeiny. Jeżeli nasz organizm jest do niej przyzwyczajony, yerba nie powinna mu zaszkodzić. Mimo to, skonsultowanie tej kwestii z lekarzem uważamy za absolutną konieczność!

Autor: MateMundo

Sorry, this website uses features that your browser doesn’t support. Upgrade to a newer version of Firefox, Chrome, Safari, or Edge and you’ll be all set.